Narzuty

Narzuta na łóżko może stanowić znakomitą dekorację całej sypialni. Dobierając odpowiednio narzutę dodamy sypialni uroku i podkreślimy wystrój całego wnętrza. I pojawia się pytanie: jak wybrać tę właściwą narzutę do sypialni? Czym się kierować?
Narzuta do sypialni, przede wszystkim, powinna być praktyczna, czyli łatwa do ułożenia i prania. Jedną z funkcji narzuty jest przykrycie pościeli, aby ją chronić przed zanieczyszczeniem. Drugą funkcję narzuty stanowi element dekoracyjny. W dzisiejszych czasach, funkcja dekoracyjna przejmuje główną rolę, podnosi walor estetyczny sypialni.
Wybór
Szukając odpowiedniej narzuty mamy do wyboru: bawełniane, akrylowe, wełniane czy satynowe. Mogą być grubo dziergane, gładkie, z frędzlami lub z innymi ozdobami. Wybór kolorystyczny jest również szeroki i możemy dobrać narzutę do barw wnętrza lub stworzyć niepowtarzalny, wyróżniający się akcent dekoracyjny.
Przy wyborze warto kierować się, tak samo kolorem, co materiałem narzuty. Narzuta wykonana z satyny, choć piękna i lśniąca, może łatwo zsuwać się z pościeli. Znacznie lepiej będzie się trzymało okrycie bawełniane, choć będzie mniej lśniące.
Jaki rozmiar?
Wielkość narzuty powinniśmy dobrać, nie tylko do wymiarów materaca, lecz także do wysokości i konstrukcji łóżka. Ponadto, istnieje kilka sposobów ułożenia samej narzuty – przykrywająca całą pościel i sięgająca do podłogi, z wywiniętym końcem przy wezgłowiu łóżka, bądź założona pod materac.
Warto, bez względu na sposób ułożenia narzuty na łóżku, zamówić przykrycie z kilkoma centymetrami zapasu. Kołdra i poduszki zawsze nieco unoszą narzutę.
Wygląd
Do romantycznej sypialni znakomicie będzie pasowała narzuta w odcieniach łagodnego ecru, jasnego fioletu i różu. Delikatna kolorystyka narzuty, która mieni się w słońcu, to przepiękne zestawienie pasujące do bardzo kobiecego wnętrza.

Do bardziej stonowanego wnętrza można dobrać narzutę w biało-czarne kwadraty. Jeżeli zdecydujemy się na materiał satynowy to wnętrze nabierze unikatowego stylu i harmonijnego wyrazu. Chcąc wprowadzić do sypialni silny akcent, możemy zdecydować się na narzutę w odcieniu fioletowym z drobną dekoracją w formie jaśniejszych liści.
Zestawów kolorystycznych jest niezmiernie dużo, więc przed wyborem zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać. Narzuta jako główny, przykuwający oko dodatek, czy raczej część stonowanego wnętrza.